Home / Cotidian / Gala sportului la Ocniţa!

Gala sportului la Ocniţa!

Gala sportului la Ocniţa!

Consiliul Raional Ocniţa a organizat tradiţionala festivitate de premiere a celor mai valoroşi sportivi, antrenori, echipe şi promotori ai mişcării sportive şi culturale care, pe parcursul anului 2017 au înregistrat rezultate remarcabile .

La eveniment au fost invitaţi premianţi la campionatele republicane, europene şi chiar mondiale, printre care  primul, din RM, Campion mondial la judo,Eugen MATVEICIUC; a 3-a din lume la armwrestling,  Mihaela LAZARI, şi alţi sportivi de excepţie, originari din raionul Ocniţa.

Moderatorii evenimentului au dat start decernărilor, nu înainte ca preşedintele raionului, Vasile ROMANIUC să felicite sportivii cu succesele obținute. Dânsul a menţionat aportul CR şi susţinerea ideii de promovare a sportului și a modului sănătos de viață.

Primii au fost nominalizaţi la premii pentru Cea mai eficientă colaborare:

  1. Federaţia de judo din Republica Moldova
  2. Gudima Constantin – Şeful Direcţiei Finanţe
  3. Oficiul regional „Nord” al Federaţiei Moldoveneşti de Fotbal
  4. Zaharco Ivan – Şeful Direcţiei Învăţământ
  5. Inspectoratul de Poliţie Ocniţa
  6. Podgurschii Ludmila – Redactor la buletinul informativ al Consiliului Raional al Tinerilor „Stelele Nordului
  7. Blîndu Tudor – Directorul şcolii sportive Secureni, Ucraina
  8. Ciumac Ruslan – Administrator, publicaţie web „Edit Ocniţa”
  9. Gîlcă Nicolae – Directorul Agenţiei Teritoriale Olimpice Ocniţa
  10. Belonoșca Liudmila — Șef Secţia Cultură
  11. Sandu Mihai – comentator sportiv Moldova 1.

Pentru performanţele în sport au fost decernaţi cu trofee şi premii băneşti Cei mai buni sportivi ai anului:

  1. Matveiciuc Eugen, Campion Mondial, European la judo între cadeți, Campion al R.Moldova la judo între juniori;
  2. Lazari Mihaela — armwrestling — Campionatul European pentru tineret locul 2, Campionatul mondial pentru tineret  locul 3;
  3. Matveiciuc Maxim — Campion al R.Moldova la judo şi sambo între cadeți și juniori;
  4. Tcaci Dana, Campioana R.Moldova la judo şi sambo între cadeți;
  5. Maslov Rostislav — kickboxing, locul I la Campionatul deschis a or.Chișinău și locul III la Campionatul R.Moldova între cadeți;
  6. Gorganciuc Rostislav- fotbal, membrul selecționatei «Nord», U-15;
  7. Preţivatîi Ghenadie — Campion al R.Moldova la judo şi sambo între juniori;
  8. Carpov Serghei — participant în Campionatul R.Moldova la volei;
  9. Serebrian Alexei — fotbal, membrul selecționatei «Nord», U-15;
  10. Andreeva Ecaterina — kickboxing, locul I la Campionatul deschis a or.Chișinău și locul III la Campionatul R.Moldova între cadeți.

A urmat premierea Celor mai buni antrenori:

  1. Prepeliţă Ghenadii – antrenor şcoala sportivă Ocniţa, filiala Clocuşna,  probele de sport: judo, sambo şi lupta naţională „Trînta”
  2. Bezborodico Albert – antrenorul şcoalii sportive Ocniţa, proba de sport: kickboxing,
  3. Crainiuc Victor – antrenor şcoala sportivă Ocniţa, filiala Otaci / patru sportivi ai d-lui antrenor sunt incluşi în selecţionata, Nord, U-16 /, proba de sport fotbal.
  4. Bărbuţă Vitalii – antrenor şi profesor la şcoala sportivă şi LT „M.Sadoveanu” / doi sportivi ai d-lui antrenor sunt incluşi în selecţionata, Nord, U-16 /, proba de sport fotbal.
  5. Cuşnir Boris — profesor la LT  „M.Sadoveanu” Ocniţa, echipa liceului s-a clasat pe locul II în cadrul Turneului Republican ”Cupa Guvernului” la fotbal, ediţia 2017, proba de sport fotbal.

 

La Gala Laureaţilor în domeniul sportului au fost menţionate şi Cele mai bune echipe ale anului:

locul 3 — Echipa de volei din s.Rujniţa, laureată a anului în următoarea componenţă :

Gumeniuc Andrei

Stîngaci Alexandru

Prisăcari Ivan

Iușan Anatolii

Vizitiv Vladimir

Ghiliuc Nicolai

Maranciuc Norin

Costiuc Ion — profesor

Tihun Natalia — profesor

Cernomoreț Eugenia — antrenor

 

locul 2 — echipa de  fotbal  a LT M.Sadoveanu,  laureată  a anului în următoarea componenţă :

Crivoi Mihai

Lazari Laurenţiu

Gheorghiţă Nicu

Curea Daniel

Bujenco Nichita

Cebotari Eugen

Pleşca Victor

Gîrtopan Daniel

Cebotari Alexandru

Vahnovan Iulius

Şpac Maxim

Axînoi Alexandru

Rotari Daniel

Leşcina Ian

Dumitraş Dan

Gadîmba Adrian

Rotari Vadim

Călcîi Andrei

Antrenor : Cuşnir Boris

Echipa de fotbal s-a clasat pe locul II în cadrul Turneului Republican la fotbal „Cupa Guvernului”, ediţia 2017

 

Locul I — Cea mai bună echipă  a anului în următoarea componenţă :

Cucereavîi Serghei

Zvinco Artem

Şcerbacov Serghei

Ponomari Dmitrii

Gorganciuc Rostislav

Rîlschi Ivan

Goriacica Artem

Serebrian Alexei

Bujenco Nichita

Panainte Denis

Budeanu Serjiu

Vahnovan Iulius

Cebanu Eugen

Cebanu Nelu

Vacariuc Maxim

Bogomolinîi Alexandru

Zubac Igor

Găluşca Vlad

Antrenoi : Crainiuc Victor – antrenor şcoala sportivă, filiala Otaci

Bărbuţă Vitalii — antrenor şcoala sportivă, filiala Bîrnova

Echipa de băieţi U-16 a şcolii sportive este clasată pe locul I în Campionatul R.Moldova la fotbal şi învingătoare în mai multe turnee din anul 2017.

În scenă au fost invitaţi şi Cei mai buni organizatori:

  1. Melnic Svetlana – antrenor şcoala sportivă, penrtu organizarea şi desfăşurarea diferitor Turnee între copii şi seniori la volei, participarea la majoritatea activităţilor sportive raionale;
  2. Zvinco Alexandru — profesor LT M.Eminescu, pentru participare activă în cadrul Spartachiadei elevilor, ediţia XI –a şi la majoritatea activităţilor sportive raionale;
  3. Frunză Gheorghe — profesor LT C.Stamati s.Ocniţa, pentru participare activă în cadrul proiectelor FMF – „Şcoala Voluntarilor Pro Fotbal” şi „Şcoala distractivă de fotbal” pentru  participare  activă în cadrul Spartachiadei elevilor, ediţia XI –a  şi la majoritatea activităţilor sportive raionale;
  4. Baltag Marin — profesor la Colegiul Agroindustrial „Gheorghe Răducanu” Grinăuţi, pentru participare activă în cadrul Spartachiadei elevilor, ediţia XI –a;
  5. Surdu Serghei – antrenor-voluntar, pentru participare activă în cadrul proiectului FMF – „Şcoala Voluntarilor Pro Fotbal”, organizarea şi participarea la majoritatea activităţilor sportive raionale.

A fost apreciat şi rolul Celor  mai buni manageri, veterani, entuziaşti devotaţi sportului:

  1. Şelemin Alexei – primarul s.Calaraşeuca pentru participare activă la majoritatea evenimentilor sportive desfăşurate în raion ;
  2. Vişnevschii Valerii – veteran al sportului, colaborator, biroul vamal Briceni, participant activ la majoritatea evenimentilor sportive desfăşurate în raion, preşedintele federaţiei raionale de tenis de masă;
  3. Şcerbacov Iosii – veteran al sportului, participant activ la majoritatea evenimentilor sportive desfăşurate în raion, membrul echipei de veterani la volei;
  4. Tintiuc Eduard – directorul Şcolii Sportive Ocniţa, care este un bun gospodar şi participă activ la întărirea bazei tehnico-materiale în şcoală, promovarea unui mod sănătos de viaţă şi la cultivarea sportivilor de performanţă.
  5. Jitari Iraida – primarul s.Sauca, pentru participare activă la majoritatea evenimentilor sportive desfăşurate în raion ;
  6. Motilică Dmitrii – Director SRL”Agro-Matei”, participant activ la întărirea bazei tehnico-materiale şi în calitate de sponsor la diferite competiţii republicane şi internaţionale la judo, lupta naţională „Trînta”;
  7. Tintiuc Serghei – Director SRL”Tincomerţ Grup” pentru promovarea      unui mod sănătos de viaţă, participant activ la întărirea bazei tehnico-materiale şi în calitate de sponsor la diferite competiţii republicane şi internaţionale la judo, sambo;
  8. Manoil Victor – primarul s.Ocniţa, pentru promovarea proiectului „Şcoala distractivă de fotbal”- 2017 , participare activă la majoritatea evenimentilor sportive desfăşurate în raion;
  9. Şcerbacov Grigore – agent economic, veteran al sportului, participant activ la întărirea bazei tehnico-materiale şi în calitate de sponsor la diferite competiţii republicane şi internaţionale la fotbal
  10. Scutelnic Valeriu– primarul s.Bîrnova pentru îmbunătăţirea bazei tehnico-materiale şi participare activă la majoritatea evenimentilor sportive desfăşurate în raion .

Premianţi au devenit şi Cei mai buni copii şi juniori de perspectivă, participanţi în Campionatele R. Moldova pe probe:

Kickboxing :

—  Cebotari Eugen – LT „M.Sadoveanu” Ocniţa;

—  Tataru Vladimir – LT „Ghe.Biruitorul” Ocniţa;

—  Caterenciuc Andrei — LT „M.Sadoveanu” Ocniţa;

—  Rusu Vadim — LT „M.Sadoveanu” Ocniţa;

—  Reșetnic Maxim — LT „M.Sadoveanu” Ocniţa;

     Box:

Viteazi Nichita —

Papușa Pavel —

Judo:

—  Corotaş Iaroslav– gimnaziul „Emil Loteanu” Clocuşna

—  Gancenco Maxim — gimnaziul „Emil Loteanu” Clocuşna

—  Pogomii Iulian — gimnaziul „Emil Loteanu” Clocuşna

—  Melnic Victor – gimnaziul Bîrnova

—  Călin Daniel — gimnaziul Bîrnova

—  Blîndu Violina — gimnaziul Bîrnova

la baschet :

—  Brodari Ana —  LT „Ghe.Biruitorul” Ocniţa;

—  Corsan Anton — LT „Ghe.Biruitorul” Ocniţa;

—  Melnic Andrei — LT „Ghe.Biruitorul” Ocniţa;

—  Caşparmac Vlad —  LT „Ghe.Biruitorul” Ocniţa;

—  Pogosean Nicolai — LT „Ghe.Biruitorul” Ocniţa;

la volei :

—  Totomir Daniela — LT M.Sadoveanu şi şcoala sportivă Ocniţa;

—  Sauleac Emilia — LT M.Sadoveanu şi şcoala sportivă Ocniţa;

—  Fortună Valeria — LT M.Sadoveanu şi şcoala sportivă Ocniţa;

—  Starodub Sanda — LT M.Sadoveanu şi şcoala sportivă Ocniţa;

—  Gadîmba Mădălina — LT M.Sadoveanu şi şcoala sportivă Ocniţa;

—  Voina Anastasia —  LT M.Sadoveanu şi şcoala sportivă Ocniţa;

la fotbal /băieţi/:

2000  —  Axînoi Ion, U-18, echipa şcolii sportive, filiala Otaci;

2001  —  Zubac Igor , U-18, echipa şcolii sportive, filiala Otaci;

2002  —  Zvinco Arteom, U-16, echipa şcolii sportive, filiala Otaci;

2003  —  Rîlschii Ivan, U-16, echipa şcolii sportive, filiala Otaci;

2004  —  Şcerbacov Filip, U-14, echipa şcolii sportive, filiala Otaci;

2005  —  Reznic Valentin, U-14, echipa şcolii sportive, filiala Ocniţa;

2006  —  Begun Alexandru, U-12, echipa şcolii sportive, filiala Ocniţa;

2007  —  Voleac Daniel, U-12, echipa şcolii sportive, filiala Ocniţa;

2008  —  Gogoli Edvin, U-10, echipa şcolii sportive, filiala Ocniţa;

2009  —  Ivanenco Serghei, U-10, echipa şcolii sportive, filiala Ocniţa;

2010  —  Luca Marius, U- 8, echipa şcolii sportive, filiala Ocniţa;

fotbal /fete/:

—  Paliuc Lia, evoluează la echipa „Real Succes” Chişinău

—  Foros Angelina, U-16, echipa şcolii sportive, filiala Dîngeni;

—  Grebeniuc Nicoleta, U-16, echipa şcolii sportive, filiala Ocniţa;

—  Arapu Ioana-Alexandra, U-14, echipa şcolii sportive, filiala Ocniţa;

—  Cebotari Mihaela, U-14, echipa şcolii sportive, filiala Dîngeni;

—  Romaniuc Olga, U-14, echipa şcolii sportive, filiala Dîngeni

—  Gadîmba Loredana, U-14, echipa şcolii sportive, filiala Dîngeni

Au cules laurii şi Cei mai buni jucători pe posturi ai sezonului fotbalistic.

Portar – Lobastov Iurii, Nistru Calaraşeuca

Apărător – Revenco Veceslav, Nistru Calaraşeuca

Mijlocaş – Babenco Serghei, Locomotiv Ocniţa

Atacant – Pavlov Ilie, Nistru Otaci

Golgeter – Botnaraş Ion, Ciugur s.Ocniţa

Jucător – Podgaeţchii Anatolii, Nistru Calaraşeuca

Administrator – Cucereavîi Andrei, Nistru Calaraşeuca

Cel mai bun antrenor – Niculcea Andrei, Locomotiv Ocniţa

Arbitru – Găluşcă Mihai, s.Dîngeni

Cel mai bun gazon – stadionul „Dumitru Televca» s.Ocnița.

Parada laureaţilor a încheiat-o Cele mai bune colective de dans sportiv:

  • Ansamblul de dans modern cu titlu onorific model „Izvoraş” al Casei de Cultură din or.Ocniţa, coregraf : Natalia Popovschi — Pavlova
  • Ansamblul de dans modern cu titlu onorific model „Inspiraţia” al Casei de Cultură din or.Ocniţa, coregraf : Antonina Pavlova
  • Ansamblul de dans modern cu titlu onorific model „Impuls” de la Centrul de Creaţie” Ocniţa, coregraf : Suslina Anna

Trecerea de la o nominaţie la alta a fost una muzicală, susţinută de colectivele de dans cu titlu onorific  model “Inspiraţie” şi “Izvoraş” al Casei de Cultură Ocniţa, “Impuls” de la Centrul de Creaţie a Copiilor Ocniţa, Ansamblul folcloric al Centrului de Creaţie şi soliste ai Şcolii de Artă “Teodor Negară” din oraşul Ocniţa.

Organizatorul evenimentului — Victor URSAN, specialist principal în probleme Tineret şi Sport la CR, a felicitat personal sportivii care s-au evidenţiat pe arena republicană, internaţională şi mondială şi, a mulţumit invitaţilor  pentru prezenţă şi colaborare.

Serata de totalizare a anului sportiv 2017 s-a desfăşurat în incinta restaurantului Vivat din oraşul Ocniţa.

 

About rciumac

Check Also

Этнический фестиваль «Единство через многообразие» в Корестэуцы, Окницкого района

Этнический фестиваль «Единство через многообразие» в Корестэуцы, Окницкого района Традиционный этнический фестиваль «Единство через многообразие», …

Добавить комментарий