Home / Cotidian / În raionul Ocnița a crescut numărul de nașteri, decese, căsătorii și divorțuri

În raionul Ocnița a crescut numărul de nașteri, decese, căsătorii și divorțuri

În raionul Ocnița a crescut numărul de nașteri, decese, căsătorii și divorțuri

În anul 2018, raionul Ocnița a înregistrat creștere atât la Nașteri, cât și la Decese. A crescut și numărul de Căsătorii înregistrate, dar nici numărul de Divorțuri nu a rămas constant, la fel a crescut.

În 2018 s-au născut 346 de copii, cu 12 mai mulți, decât în 2017. Dacă în anul 2017 au apărut pe lume cu 4 băieți mai mulți decât fete, atunci, în 2018 raportul de masculinitate a crescut considerabil și, este de 192 băieți la 154 fete.

Au decedat cu o 104 oameni mai mulți decât în 2017. În total, au plecat în eternitate 805 locuitori ai raionului Ocnița, dintre care 407 femei și 399 bărbați.

Serviciul Stare Civilă a înregistrat 271 de căsătorii, cu 50 mai multe decât în anul 2017.

Au divorțat 152 de familii, cu 39 mai multe decât în 2017.

În ultimii ani, în raionul Ocnița, precum în toată țara, se nasc mai mulți băieți decât fete, totuși, acum în raion și în țară sunt mai multe femei decât bărbați.

În raionul Ocnița locuiesc circa 47 mii de oameni.

Informația a fost oferită de Svetlana Cotova, șefa SSC Ocnița

About rciumac

Check Also

În dependență de alegerile pe care le facem în această viață, ni se conturează întreg parcursul nostru existențial

Eugenia Bogatu, conferențiar, doctor în filosofie: În dependență de alegerile pe care le facem în …

Добавить комментарий