Home / Cotidian / „Cântecele Credinţei, Speranţei şi Iubirii-Victoria-73” la Ocnița

„Cântecele Credinţei, Speranţei şi Iubirii-Victoria-73” la Ocnița

Festivalul — Concurs

„Cântecele Credinţei, Speranţei şi Iubirii-Victoria-73” la Ocnița

Tradițional, la Ocnița s-a organizat Festivalul – Concurs  „Cântecele Credinţei, Speranţei şi Iubirii-Victoria-73”. Evenimentul este consacrat aniversării a 73-a a Victoriei asupra fascismului în Marele război pentru apărarea Patriei. La festival au participat soliști-vocaliști,  ansambluri folclorice și ansambluri vocale din raionul Ocnița.

Prestaţia scenică şi programul pregătit de fiecare participant a fost apreciat de juriul alcătuit din:

  • Andrei Ţopa – vicepreşedintele raionului Ocniţa
  • Ludmila Belonoşca – Şef Secţie Cultură Ocniţa
  • Sturzinscaia Ecaterina – metodist Direcţia Învăţămînt a CR Ocniţa
  • Victor Grişciuc – Vicepreşedinte al Uniunii veteranilor raionului Ocniţa
  • Mihail Lazari – Preşedintele Uniunii veteranilor raionului Ocniţa
  • Evghenii Baziuc – Preşedintele Uniunii veteranilor oraşilui Ocniţa
  • Victor Artamaniuc – viceprimar al or.Ocniţa
  • Galina Artamaniuc – Şef Seviciul patrulare al IP Ocniţa

Prin urmare, membrii juriului au evaluat măiestria participanților la festival, după cum urmează:

Compartimentul solişti-vocalişti:

Premiul MareNicolae CIUMAC – profesor al Şcolii de muzică pentru copii or.Otaci

Locul I :  Schiţanu Gabriela – LR Rujniţa

Locul I :  Scaian Cristina, CCC or.Ocniţa

Locul II: Evghenia Muzîca – LT „Gh.Biruitorul or.Ocniţa

Mihaela Miron – Casa de Cultură Sauca

Ana Tcaci – Casa de Cultură or.Ocniţa

Locul III :  Alisa Suslenco –LT „C.Stamati” com.Ocniţa

Irina Spartul – Casa de Cultură Unguri

Cristian Roşu – Casa de Cultură or.Frunze

Diplome de participare :

 

  • Dana Baltag – LT „M.Sadoveanu” or.Ocniţa ;
  • Nelea Palamari – LT „M.Sadoveanu” or.Ocniţa ;
  • Ioniţa Loredana – Gimanziul Bîrnova ;
  • Cebotari Romina – Căminul de Cultură com.Lipnic ;
  • Isac Marius – LT Rujniţa ;
  • Arseniuc Anastasia – LT Rujniţa ;
  • Inna Nevreanscaia – LT „Gh.Biruitorul” or.Ocniţa ;
  • Goloveţchi Gabriel – Gimnaziul Mihălăşeni ;
  • Leonid Ceocla – Casa de Cultură or.Otaci ;
  • Prunici Maria-Magdalena – Gimanziul Mihălăşeni ;
  • Batrînac Daniel – Gimnaziul Mihălăşeni .

 

Colective artistice :

Locul I :  Ansamblul folcloric „Ţărăncuţa”  al CC Paladea

Locul II:  Ansamblul vocal „Calînonica” al CC Unguri

Ansamblul vocal „Ciocîrlia” al CCC or.Ocniţa

Locul III :   Ansamblul vocal „Do-re-mici” al Gimnaziului Gîrbova

Ansamblul vocal al Gimnaziului Corestăuţi

Ansamblul vocal „ Vocile Primăverii” Gimnaziul/CC Mereşeuca

 

Diplome de participare :

 

  • Ansamblul vocal „Ciocîrlia” al LT „C.Stamati” com.Ocniţa;
  • Ansamblul folcloric „Ilenuţa” al Gimnaziului Lencăuţi ;
  • Ansamblul vocal „Izvoraş” al Gimnaziului Vălcineţ” ;
  • Ansamblul vocal al Gimnaziului „Ştefan cel Mare” com.Lipnic;

 

Premiul special al Festivalului-Concurs :

  • Ansamblul vocal „Lăstăraş” al Grădiniţei nr.2 or.Ocniţa

 

  1. A înainta la etapa republicană următorii candidaţi:
  • Nicolae Ciumac – profesor al Şcolii de muzică pentru copii or.Otaci
  • Schiţanu Gabriela – LR Rujniţa
  • Scaian Cristina, CCC or.Ocniţa

 

Șefa secției Cultură, Ludmila Belonoșca aduce sincere mulțumiri tuturor participanților, dorindu-le să cucerească cu un nou entuziasm olimpul Succesului!

 

Reporter EDIT-Media

 

P. S. La etapa republicană, Nicolae Ciumac a fost selectat pentru Gala Laureatilor la Chisinau.

About rciumac

Check Also

«Siguranța prin recensământul armelor: Controlează, Raportează, Protejează»

Inspectoratul de Poliție Ocnița se alătură Campaniei «Siguranța prin recensământul armelor: Controlează, Raportează, Protejează» Inspectoratul …

Добавить комментарий