O alimentație sănătoasă presupune un consum sporit de fructe și legume, acestea conțin substanțe nutritive ca hidrocarbonate, proteine, grasimi vegetale, substanțe minerale, uleiuri eterice, aprovizionează corpul cu cantitatea necesară de energie pentru păstrarea sănătății. Produsele autohtone sunt și cele mai căutate în această perioadă. Majoritatea populației se aprovizionează cu fructe și legume de la piață.
Astfel, prețurile varianză în funcție de soi, mârime, condițiile de creștere, unde pot fi incluse și cele climaterice, zona de unde este adus produsul, dar și în dependență de tactica abordată de vânzători pentru vinderea produselor.
Pentru a cumpăra 1 kilogram de legume consumatorii din orașul Ocnița trebuie să aibă pregătită în buzunare următoarea suma (în dependență de ceea ce intenționează să procure):
- Castraveți – 4-5 lei
- Roșii – 9-15 lei
- Ceapă — 8-9 lei
- Varză — 5-6 lei
- Ardei — 8-10 lei
- Vinete — 8 lei
- Cartofi — 8-10 lei
- Morcovi – 5-8 lei
- Svecle — 7-10lei
Fructele pot fi achiziționate la piața orașului Ocnița la următoarele prețuri :
- Pepene roșu – 3-5 lei
- Pepene galben – 5-7 lei
- Poama — 18-20 lei
- Zarzări – 6-7 lei
- Nectarine – 20 lei
- Prune – 4-6 lei
- Piersici – 10-13 lei
Prețurile variază de la un producător la altul cu 1-3 lei din cauza diferitor factori care au influențat creșterea produselor, dar și în dependență de starea acestora. Dincolo de aceste aspecte, mai intervine și trecerea rapidă a sezonului, a perioadei de păstrare și apariția pe piață a unei noi tranșe de fructe și legume caracteristice timpurilor mai târzii.
Din categoria lucrurilor în vogă face parte acum și modul sănătos de viață, care aproximativ 50% îl constituie alimentația. Nu ezitați în fața necesităților și dorințelor oraganismului d-voastră și atunci acesta vă va fi fidel chiar și în timpurile cele mai reci de iarnă.
Olga Scripnic, reporter voluntar la EDIT Media
P.S. Material realizat în perioada 1-4 august,a.c.