Home / Concurs PL / Detalii de la Ziua Sportului și Mișcării Olimpice. Aflați cine sunt premianții

Detalii de la Ziua Sportului și Mișcării Olimpice. Aflați cine sunt premianții

La deschiderea oficială a sărbătorii raionale, care s-a desfășurat pe data de 21 mai, au fost prezenți: vicepreședintele raionului, Galina Zalevscaia;  vicepreședintele raionului, Eugen Șipcalov; Șeful Direcției Învățământ, Ivan Zaharco; viceprimarul orașului Ocnița, Marcel Gîrtopan; Directorul Agenției Teritoriale Olimpice, Nicolae Gîlcă; directorul Școlii Sportive, Eduard Tintiuc.

Prin Dispoziția Președintelui raionului, Iurie Plopa, pentru prestanță remarcabilă în domeniul culturii fizice și sportului, pentru propagarea modului sănătos de viață a generației în creștere, în semn de recunoștință pentru participarea activă la competițiile sportive naționale și internaționașe, pentru promovarea imaginii raionului și, în legătură cu sărbătoarea Ziua Sportului și Mișcării Olimpice, au fost decernați cu Diplome de onoare și premii bănești următorii sportivi, antrenori, profesori și entuziaști ai mișcării sportive:

  1. Vodă Jasmina, Campioană RM la sambo, participantă la europene și mondiale
  2. Melnic Irina, Campioană RM la kickboxing
  3. Struț Daria, Campioană RM la kickboxing
  4. Sorbală Maria, Campioană RM la kickboxing
  5. Tcaci Dana, Campioană RM la judo și sambo
  6. Sava Tatiana, locul II la Campionatul RM la judo
  7. Socolțeva Vlada, locul II la Campionatul RM la box
  8. Galușciac Ivan, locul III la Campionatul RM la box
  9. Botnari Nicolae, locul II la Campionatul RM la sambo
  • Denisiuc Artiom, locul I la Campionatul RM la fotbal
  • Pervuhin Egor, locul I la Campionatul RM la fotbal
  • Carpov Roma, locul II la Campionatul RM la fotbal
  • Voinesco Nichita, locul II la Campionatul RM la fotbal
  • Tihoțchii Matvei, locul III la Campionatul RM la fotbal
  • Crainiuc Victor, antrenor, fotbal
  • Prepeliță Ghenadie, antrenor judo, sambo
  • Gogoli Ghenadie, antrenor judo, sambo
  • Liciu Ilie, antrenor judo, sambo
  • Boțoc Dmitrii, antrenor, fotbal
  • Papușa Alexandr, antrenor, box
  • Artamaniuc Victor, primarul or. Ocnița
  • Costiuc Ion, metodist, Direcția Învățământ
  • Barbuță Vitalii, profesor de educația fizică, LT M. Sadoveanu
  • Cușnir Boris, profesor de educația fizică, gimn. Ștefan cel Mare, Lipnic
  • Morei Alexandru, entuziast a mișcării olimpice, veteran al sportului
  • Șuleac Artiom, jucător CF Locomotiva Ocnița
  • Pavlov Ilia, jucător CF Locomotiva Ocnița
  • Murguleț Renat, jucător CF Locomativa Ocnița
  • Niculcea Andrei, entuziast al mișcării sportive, veteran al sportului;
  • Vacarița Alexei, antrenor CF Locomotiva Ocnița.

Învingătorii și premianții la probele care s-au desfășurat:

  1. Mini-fotbal
  2. Echipa Școlii Sportive
  3. Echipa Dângeni
  4. Echipa Unguri

 

  1. Volei, bărbați
  2. Echipa din s. Rujnița
  3. Echipa din or. Otaci
  4. Echipa Poliției de Frontieră

 

  • Tragerea odgonului
  1. Echipa Poliției de Frontieră
  2. Echipa s. Clocușna
  3. Echipa de tineret Sparta din or. Ocnița

 

  1. Haltere, împins din poziția culcat pe spate

Categoria 70 kg:

  1. Jerebelovschii Safar, s. Naslavcea
  2. Melnic Mihail, Lipnic
  3. Fedicovici Vadim, Ocnița

 

Categoria +80 kg

  1. Tcaci Alin, Clocușna
  2. Gațco Alexandru, Ocnița,
  3. Tintiuc Igor, Clocușna,
  4. Ștepa Marin, Ocnița

 

  1. Armwrestling, tineret
  2. Popov Serghei, Berezovca
  3. Corcimari Mihail, or. Otaci
  4. Botnari Serghei, s. Rujnița

 

Armwrestling, categorie absolută

  1. Liciu Ilie, s. Ocnița
  2. Strelețchii Roman, or. Otaci
  3. Gomeniuc Nichita, Bîrlădeni

 

  1. Ridicarea greutăților, 24 kg
  2. Stanciu Tudor, or. Ocnița
  3. Jerebelovschii Safar, s. Naslavcea
  4. Ștepa Marin, or. Ocnița

 

  • Aruncarea buzduganului
  1. Gutium Cătălin, s. Ocnița
  2. Ceban Danu, Bîrnova
  3. Jerebelovschii Safar, Naslavcea

 

  • Tenis de masă, bărbați
  1. Burlac Anatol, Poliția de Frontieră
  2. Golovețchii Ion, s. Mihălășeni
  3. Morei Alexandru, or. Ocnița

 

Tenis de masă, femei

  1. Romaniuc Olga, Dîngeni
  2. Trefenco Svetlana, or. Otaci
  3. Cecan Veronica, s. Dîngeni

 

  1. Lupta națională Trânta

Categoria 50 kg

  1. Mihai Iulia, Clocușna
  2. Melnic Victor, Bîrnova
  3. Prețivatîi Dorin, Clocușna

 

Categoria 46 kg

  1. Cazac Daniel, Clocușna
  2. Lipcan Maxim, s. Grinăuți
  3. Guțu Ciprian, Lpnic

 

Categoria 60 kg

1.Botnari Nicolai, Clocușna

2.Guțu Ion, s. Ocnița

3.Melnic Nicolai, Clocușna

 

Categoria 66 kg

  1. Goreacii Daniel, Clocușna
  2. Gorban Critin, Clocușna
  3. Caterenciuc Andrei, Ocnița

 

Categoria absolută (berbecul viu)

  1. Blîndu Eugen, Clocușna
  2. Simacovici Vadim, or. Ocnița
  3. Ștepa Marin, or. Ocnița

 

  1. Judo, Copii,

categoria 24 kg

  1. Moroșan Nicas, Clocușna
  2. Șveț Denis, Clocușna
  3. Odajiu Alexandru, or. Ocnița

 

Categoria 27 kg

  1. Rusnac Petru, s. Ocnița
  2. Gîlcă Ion, s. Grinăuți
  3. Punga Damian, s. Ocnița

 

Categoria 32 kg

  1. Cozac Damian, Clocușna
  2. Lesnic Ilie, s. Ocnița
  3. Pusu David, Clocușna

 

Categoria 37 kg

  1. Goreacii Bogdan, Clocușna
  2. Rusu Vladislav, or. Ocnița
  3. Rusnac Vlad, s. Ocnița

 

Categoria 42 kg

  1. Cozac Maxim, Clocușna
  2. Gheorghieș Daniel, Clocușna
  3. Scripnic Maxim, Clocușna

 

Judo/Fete

  1. Sava Tatiana, s. Ocnița
  2. Costache Miroslava, Lipnic
  3. Dumitraș Nicoleta, s. Lipnic

 

Organizatorul evenimentului de amploare a fost Consiliul Raional Ocnița, cu implicarea activă a lui Victor Ursan, specialist principal în probleme Tineret și Sport.

 

 

About rciumac

Check Also

O discuție de suflet cu legendarul Denis VIERU, lider mondial la judo

  — Ce stă în spatele succesului unui sportiv desăvârșit, precum Dvs? — La general, …

Добавить комментарий