Home / Cotidian / Sport / Jocurile militar-sportive „Pe meleagurile natale”

Jocurile militar-sportive „Pe meleagurile natale”

Jocurile militar-sportive „Pe meleagurile natale”

hy

 

La data de 29 aprilie 2017 pe stadionul sportiv Olimp or. Ocniţa au fost desfăşurate jocurile militar-sportive „Pe meleagurile natale”, organizate de Secţia administrativ-militară Ocniţa cu suportul Consiliului raional, Direcţiei Învăţămînt şi asociaţiilor obşteşti din raion. Instituirea acestei acțiuni active exprimă dorința autorităților locale de a contribui la promovarea modului sănătos de viață, propagarea practicării exercițiului fizic și a sportului în rîndul  tineretului din   r-l Ocniţa

La această măsură au participat elevii instituţiilor de învăţămînt din raionul Ocniţa: LT ”M. Sadoveanu”, LT “Gheorghe Biruitorul”, LT „C. Stamati”, Colegiul Agroindustrial s. Grinăuţi. În total au participat 4 echipe din clase liceale (grupa mare) şi 2 echipe din clase gimnaziale (grupa mică). Elevii din clasele gimnaziale prima dată au participat la Jocurile militar-sportive, ei şi-au măsurat puterile împreună cu colegii săi din grupa mare pentru locuri de frunte.

Au fost invitaţi şi oaspeţii de onoare:

  1. Preşedintele asociaţiei veteranilor din Transnistria – dl Igor LUCAŞCIUC;
  2. Preşedintele unuinii veteranilor războiului din Afganistan – dl Ştefan URSATII;

În funcţie de arbitru la competiţii a fost dl  Victor URSAN – Specialist principal în problemele Tineret şi Sport;

La competiţii au fost prezente probele de concurs, printre care: alergări pe distanțe scurte și lungi, ridicarea greutăților, tragerea otgonului, totodată sportivii au concurat şi la probele caracteristice domeniului militar: aruncarea grenadei, tragerea din puşcă pneumatic, ştafeta militară.

Cei mai buni sportivi:

Alergare 100 m (băieţi):

—     locul I – Lungu Alexandru — LT ”M. Sadoveanu”;

—     locul II – Alaiba Cristin – LT “C. Stamati”;

—     locul III – Sedleţchii Maxim – LT “Gheorghe Biruitorul”;

Alergare 100 m (fete):

—     locul I – Crili Rodica — LT ”M. Sadoveanu”, Persinschi Anghelina — LT “C. Stamati”;

—     locul II   – Cazac Ana – Colegiul Agroindustrial Grinăuţi;

—     locul III – Zaharco Daniela — LT ”M. Sadoveanu”;

Alergare 1000 m (băieţi):

  • locul I – Puica Maxim — LT “M. Sadoveanu”;
  • locul II – Melnic Andrei – LT “Gheorghe Biruitorul”;
  • locul III – Zubac Igor — LT “C. Stamati”;

Alergare 1000 m (fete):

—     locul I – Zaharco Daniela – LT ”M. Sadoveanu”;

—     locul II – Suslenco Alisa – LT “C. Stamati”

—     locul III – Vaşciuc Silvia –   Colegiul Agroindustrial Grinăuţi;

Ridicarea halterei de 16 kg:

  • locul I – Buga Dan – Colegiul Agroindustrial Grinăuţi;
  • locul II – Botnariuc Denis – LT “C. Stamati”;
  • locul III – Pralea Vlad – LT ”M. Sadoveanu”;

Tracţiuni în braţe la bară fixă:

  • locul I – Gropă Cătălin —  LT ”M. Sadoveanu” (21 ori);
  • locul I – Vovc Artem —  LT “Gheorghe Biruitorul” (21 ori)”
  • locul I – Niculcea Cristin —   Colegiul Agroindustrial Grinăuţi (21 ori);

Aruncarea grenadei de mînă (600 g) la distanţa

  • locul I – Lungu Alexandru — LT ”M. Sadoveanu”

—     locul II – Vahnovan Bogdan — LT “C. Stamati”;

—     locul III – Melnic Alexandru — LT “Gheorghe Biruitorul”

Tragerea din puşcă pneumatic (băieţi):

  • locul I – Vovc Artem — LT “Gheorghe Biruitorul”
  • locul II – Cebotari Nicolai — LT “C. Stamati”;
  • locul III – Gheorghian Maxim — Colegiul Agroindustrial Grinăuţi;

Tragerea din puşcă pneumatic (fete):

  • locul I – Suslenco Alisa — LT “C. Stamati”;
  • locul II – Ojovan Adriana — LT ”M. Sadoveanu”
  • locul III – Vaşciuc Silvia — Colegiul Agroindustrial Grinăuţi;

 

Cele mai bune echipe:

Tragerea otgonului:

  • locul I — LT “C. Stamati”;
  • locul II — LT ”M. Sadoveanu”
  • locul III — Colegiul Agroindustrial Grinăuţi;

Ştafeta militară 4×100:

  • locul I — LT ”M. Sadoveanu”
  • locul II — LT “Gheorghe Biruitorul”
  • locul III — Colegiul Agroindustrial Grinăuţi;

        Învingători ai jocurilor militar-sportive „Pe meleagurile natale” au devenit membrii echipei LT “Mihail Sadoveanu”. Pe locul II  s-au clasat sportivii de la LT “C. Stamati”. Locul III l-au obținut membrii echipei LT “Gheorghe Biruitorul” . Participanții la competițiile sportive au fost premiaţi şi felicitați de către Şeful Secţiei administrativ-militare Ocniţa, locotenent-colonel, dl Oleg BOBROV, Preşedintele Asociaţiei veteranilor din Transnistria – dl LUCAŞCIUC Igor şi Preşedintele unuinii veteranilor războiului din Afganistan – dl Ştefan URSATII.

lkk

”Cred că activitatea de astăzi va trezi în inimile tinerilor noştri dragostea faţă de meleagurile natale, faţă de limbă, istorie, tradiție”, a menţionat, în discursul său Oleg BOBROV. El a subliniat că la aceste concursuri „își prezintă potențialul cei mai buni elevi din raion”. Exprimîndu-şi, totodată, satisfacţia pentru faptul că cei mai buni recruţi o să prezinte raionul Ocniţa în etapa a doua jocului militar- sportive „Pe meleagurile natale” unde o să particepe echipele raioanelor Edineţ, Briceni şi Donduşeni.

La finele competiţiilor toţi participanţii la jocuri, au gustat din bucate ostăşeşti, pe care le-au servit cu mare plăcere.

About rciumac

Check Also

Săptămâna Naţională a Voluntariatului!

Săptămâna Naţională a Voluntariatului! Hai la gaşca voluntarilor din Ocniţa! Săptămâna Naţională a Voluntariatului se …

Добавить комментарий

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.